Am intrat și în ultima lună din an, iar S&P500 este aproape de ATH. Cei de la Federal Reserve au menținut ratele de dobândă (spre surprinderea nimănui) și au anunțat minim 3 tăieri pentru 2024.

Evident, piețele au urcat vertiginos la auzul acestei vești.

Am uitat să menționez acest lucru în articolul următor, dar o fac acum: l-am pierdut recent pe unul dintre cei mai buni investitori ai lumii și unul dintre cei mai înțelepți oameni la vârsta de 99 de ani și 11 luni: Charlie Munger. "O bibliotecă cu picioare" așa cum îl numeau copiii lui, Charlie Munger a fost un titan al vremurilor sale și suntem extrem de norocoși că am fost contemporani cu acest om incredibil. Vă recomand să parcurgeți "Poor Charlie's Almanack", dacă nu ați făcut-o deja, este o carte plină de învățăminte (nu neapărat doar de investiții, ci și de viață, în general).

 

Revenind la ale noastre, în ultimele săptămâni am avut creșteri pe linie și oportunitățile de achiziție au fost din ce în ce mai puține.

M-am orientat foarte tare spre REIT-uri în ultimele luni, dar acea fereastră începe să se închidă din ce în ce mai tare cu creșterile din ultima vreme și nu mai sunt atât de multe companii la prețuri atrăgătoare.

Astfel, în această rundă de achiziție m-am orientat spre alt sector și vă povestesc imediat despre ce e vorba:

 

    1)  Prima companie achiziționată este Bristol-Myers Squibb Company (BMY), o companie din Health Care ce și-a mărit dividendul pentru 15 ani consecutivi, are un randament de 4.7% și un Dividend Growth Rate în ultimii 3 ani (DGR3) de 9.2%, o rată destul de bună, dar care nu mă aștept să fie menținută și în următorii ani, mai ales în lumina ultimelor achiziții și ale medicamentelor al căror patent de exclusivitate va expira. Ei tocmai ce au anunțat o creștere de dividend de 5.3% și și-au mărit programul de stock buyback cu 3 mld USD.

Graficul de preț nu arată extraordinar în ultimii 5 ani, fiind practic pe 0, iar singura sursă de return fiind dividendele:

Au scăzut destul de mult în preț în ultimul an, iar printre posibilele motive ar putea fi mutarea capitalului din sectorul Health Care în Tech în prima jumătate a anului, plecarea fostului CEO în primăvară, după aproximativ 8 ani la cârma companiei, creșterea datoriilor, expirarea patentului pentru Revlimid (sau apropierea datei de expirare a patentelor pentru altele precum Opdivo și Eliquis) sau ultimele estimări oferite (care au fost ajustate în jos).

Cei de la BMY au un plan pe care încearcă să îl execute cât mai bine (câteva achiziții printre care și Celgene și cele mai recente precum Mirati pentru aprox 5 mld USD sau un parteneriat de 8.4 mld USD cu SystImmune, dar cu plata în avans a doar 800 milioane USD și restul în funcție de succesul medicamentelor dezvoltate, dezvoltarea unor noi produse etc), dar rămâne de văzut în anii următori cât de bine o vor face.

 

Iată cum arată ultimele rezultate financiare raportate (Q3 2023):

Sursă

 

Avem vânzări cu 2% mai mici față de cel de-al treilea trimestru din 2022 (-3% la un curs de schimb constant) și un EPS cu 1% mai mare.

Achiziția celor de la Mirati se va finaliza undeva în prima jumătate a lui 2024.

Parteneriatul cu SystImmune le va permite celor de la BMY să ia un procent din vânzările din China, în cazul în care produsele dezvoltate vor avea succes și vor fi aprobate și să comercializeze produsele în restul lumii (cedând, evident, procent din vânzări celor de la SystImmune). Pare un win-win pentru ambele părți, cel puțin la prima vedere.

Din păcate, estimările inițiale erau de 10-13 mld USD venituri din noile produse până în 2025. Acum, estimările au fost modificate și se așteaptă "peste 10 mld USD" până în 2026, iar piața a pedepsit compania pentru aceste estimări (pe bună dreptate, până la urmă).

 

 

Îmbucurător de văzut că noile produse evoluează bine, dar nu evoluează suficient de rapid (sau cel puțin nu conform estimărilor inițiale)

Estimările pentru viitor rămân relativ anemice cu o creștere estimată a vânzărilor de low-mid single digit.

Sursă

 

Cum vă spuneam, rămâne de văzut în ce măsură își vor îndeplini ce și-au propus pentru 2030 pentru că lucrurile nu arată bine pentru medicamentele ce și-au pierdut exclusivitatea (scădere de 35% YoY):

Sursă

 

Haideți să vedem și cifrele istorice:

Avem un EPS destul de haotic cu toate achizițiile făcute în ultimul deceniu. FCF/share a scăzut pentru câțiva ani, dar apoi și-a revenit din 2016 încolo, iar dividendul este foarte bine susținut și există spațiu de manevră pentru creșterea lui pe viitor. Spuneam eu în vară, la ultima achiziție BMY, că cred că vom avea mai degrabă creșteri mai mici de dividend pe viitor (undeva la 3-5%/an) și iată că am fost aproape, BMY crescându-și dividendul cu puțin peste 5%.

 

Graficul DYC:

BMY a ieșit pentru prima oară din zona verde de subevaluare în ultimii 8 ani.

 

Iată în cât timp mi-aș recupera banii strict din dividende:

La o rată de creștere a dividendului de 4% (posibil conservatoare, dar prefer așa), mi-aș recupera banii strict din dividende undeva în anii 15-16. Este mai bine decât la ultima achiziție și poate vedem BMY sub $50.

În clipa de față, consider că BMY este la un preț subevaluat și sunt recompensat mai bine decât la ultima achiziție pentru riscurile asumate așa că am achiziționat 5 acțiuni. Nu mă grăbesc cu achizițiile aici și construiesc poziția treptat pentru că vreau să văd cum evoluează lucrurile în următorii ani.

 

 

Următoarele 3 companii sunt din același sector, sector care nu este deloc pe placul investitorilor în ultimii ani și în care au avut loc niște scăderi din cauza celor de la BTI care au surprins pe toată lumea când au anunțat că își vor micșora Goodwill-ul cu aprox 25 mld GBP (din totalul pe care îl vedeți mai jos), mai ales pentru activele din US legate de achiziția celor de la Reynolds American (după ce crescuseră cifrele pentru 2022):

Sursă

 

Subiectul legat de Goodwill e amplu, iar un punct bun de plecare îl reprezintă scrisoarea lui Warren Buffett din 1983 (lucrurile s-au mai schimbat în contabilitate, dar explicația lui de atunci tot consider că merită parcursă):

When a business is purchased, accounting principles require that the purchase price first be assigned to the fair value of the identifiable assets that are acquired.

Frequently the sum of the fair values put on the assets (after the deduction of liabilities) is less than the total purchase price of the business. In that case, the difference is assigned to an asset account entitled "excess of cost over equity in net assets acquired". To avoid constant repetition of this mouthful, we will substitute "Goodwill".

Accounting Goodwill arising from businesses purchased before November 1970 has a special standing. Except under rare circumstances, it can remain an asset on the balance sheet as long as the business bought is retained. That means no amortization charges to gradually extinguish that asset need be made against earnings.

The case is different, however, with purchases made from November 1970 on. When these create Goodwill, it must be amortized over not more than 40 years through charges – of equal amount in every year – to the earnings account. Since 40 years is the maximum period allowed, 40 years is what managements (including us) usually elect. This annual charge to earnings is not allowed as a tax deduction and, thus, has an effect on after-tax income that is roughly double that of most other expenses.

 

De ce au făcut asta?

Ei bine, management-ul companiei consideră că brandurile din US pentru tutunul clasic (Camel, Newport etc.) nu mai au o "viață" nelimitată, ci una de "doar" 30 de ani. Astfel, ei preconizează că după 2053 aceste branduri și categorii clasice vor valora fix 0 (ca să nu mai vorbim de o posibilă interzicere a tutunului mentolat, decizie care s-a amânat, pentru moment, în lumina alegerilor de la anul din US).

Evident, nu-s vreun expert în codul fiscal din UK, așa că au, cel mai probabil, mai multe motive pentru care au făcut asta și vor avea și anumite beneficii fiscale.

Dar, pe scurt, acest lucru semnalează că managementul nu a evaluat corect activele achiziționate și a plătit ceva mai mult decât era cazul, iar acum "reglează" puțin lucrurile. Important este să înțelegem că niciun cent nu a ieșit din companie, ca urmare a acestei decizii. Capacitatea de a genera tone de cash nu a fost absolut deloc afectată, astfel că dividendul nu este mai puțin sigur, strict ca urmare a acestei decizii (un lucru similar l-a făcut MO de curând cu Goodwill-ul rezultat în urma achiziției celor de la JUUL, după problemele cu FDA). Banii fuseseră plătiți, tranzacția s-a încheiat de mult timp (dar regulile contabile îi obligă să țină cont de aceste lucruri în urma unor achiziții).

După părerea mea, nu cred că tutunul clasic va dispărea complet în 30 de ani. Da, numărul fumătorilor este în scădere de decenii, da, avem tutunul încălzit acum și mulți vor trece pe așa ceva, dar nu cred că în 30 de ani lumea nu va mai fuma absolut deloc țigări (mai ales în țările în dezvoltare unde abia acum se formează o clasă de mijloc, cât de cât).

S-a scris destul de mult pe internet pe marginea subiectului, iar unele teorii chiar se învârt în jurul faptului că această scădere de Goodwill a fost făcută pentru a compensa o eventuală vânzare a deținerilor pe care BTI le are în ITC Ltd., un conglomerat din India, dețineri ce au o valoare de peste 10-12 mld GBP. Mai multe vom afla atunci când se publică raportul anual pentru 2023. Cert este că toate companiile din acest sector au fost puțin afectate de acest anunț, așa că am decis să profit de oportunitate.

 

    2)  Astfel, următoarea companie achiziționată este British American Tobacco p.l.c. (BTI), o companie din domeniul tutunului ce și-a crescut dividendul pentru 24 de ani consecutivi, are un randament al dividendului de 9.7% și un DGR3 de 3.1% (nu e o rată wow, dar avem randamentul ridicat care să ne consoleze).

 

Graficul de preț nu arată extraordinar în ultimii 5 ani, pierderea fiind de -10%, înainte de dividende:

 

Ei raportează o dată la 6 luni, așa că momentan avem doar câteva detalii legate de performanța anuală:

Sursă

 

EPS-ul pentru 2023 va fi în linie cu așteptările. Tutunul încălzit va fi profitabil cu doi ani mai devreme decât se așteptau.

Veniturile vor crește cu aproximativ 3%, la un curs de schimb constant.

 

Noile categorii (tutunul încălzit) cresc încet, dar sigur, mai ales în zonele în dezvoltare din Asia, Orientul Mijlocuiu și Africa, dar și în Europa și Americi:

Sursă

 

În timp ce categoriile clasice (tutun ars) sunt cam pe 0:

Sursă

 

Iată cum arată cifrele istorice:

Diferența între FCF/share și Dividends/share s-a mărit destul de mult după achiziția celor de la Reynolds American Inc. în 2017 și există spațiu de manevră pentru măririle de dividend pe viitor.

 

Din păcate, nu am graficul DYC pentru BTI deoarece ca să îl fac ca la carte, ar trebui să țin cont de cursul mediu pentru fiecare an și să fac cam multe transformări valutare pentru gustul meu.

Iată în cât timp mi-aș recupera banii din dividende:

Mi-aș recupera investiția undeva în anul 9, dacă dividendul este crescut cu doar 3%/an, ceea ce este ideal.

Am deja un procent destul de mare alocat sectorului tutunului (~7% din portofoliu), dar probabil voi mai achiziționa câteva acțiuni ici, colo, dacă prețurile rămân prin zonele astea sau piața îmi oferă ocazii de acest gen cu scăderi de 5-10%+ apărute din senin, mai ales la evenimente de acest gen.

Scopul final este să am undeva la 10.000-12.000$ investiți, per total, în acest sector (iar acum sunt undeva aproape de 7.000$).

 

 

    3)  Rămânem tot în sectorul tutunului, iar următoarea companie achiziționată este Altria Group Inc (MO), o companie ce și-a crescut dividendul pentru 54 de ani consecutivi, are un randament al dividendului de 9.4% și un DGR3 de 3.9% (o rată relativ ok de creștere în contextul acelui dividend monstruos de mare). Ei tocmai și-au crescut dividendul în august cu puțin peste 4%.

Graficul de preț arată oribil în ultimii 5 ani, pierderea fiind de -20%, înainte de dividende:

 

 

Iată cum arată ultimele rezultate financiare raportate (Q3 2023):

Sursă

 

Un adjusted EPS cu 3.3% în creștere față de anul trecut, deloc rău pentru o companie "aflată pe moarte", nu?

 

Sursă

 

Avem un Adjusted Income cu 2.5% mai mic în trimestrul 3 față de anul trecut, un lucru rar când vine vorba de MO. YTD, lucrurile stau aproape la fel ca anul trecut.

 

Marjele s-au îmbunătățit ușor:

Sursă

 

Dar numărul fumătorilor continuă să scadă:

Sursă

 

 

Hai să ne uităm și pe cifrele istorice:

 

Poate părea îngrijorător acest EPS/FCF Payout Ratio, dar cei de la MO au drept obiectiv să distribuie aproximativ 80% din profituri către acționari.

 

Graficul DYC arată în felul următor:

Observăm că MO se află de aproape 4 ani într-o zonă de preț relativ subevaluată.

 

Iată și în cât timp mi-aș recupera banii strict din dividende:

 

E aproape ideal: între anul 9 și 10.

 

 

    4)  Ultima companie achiziționată este tot din sectorul tutunului: Philip Morris International Inc. (PM), o companie ce și-a mărit dividendul pentru 16 ani consecutivi, are un randament de 5.5% și un DGR3 de 3%.

Singura companie din cele 3 ce a avut o evoluție pozitivă în preț, în ultimii 5 ani, ei fiind poziționați mult mai bine pentru trecerea la produse cu tutun încălzit:

 

Iată cum arată ultimele rezultate raportate (Q3 2023):

 

Sursă

 

Profit net în creștere cu 9.3% și un Adjusted Diluted EPS cu 20.3% mai mare în comparație cu anul trecut.

 

 

Sursă

 

Țigările clasice au scăzut cu 1.3% YTD, dar nicotina administrată pe cale orală are o creștere puternică.

 

Predicțiile pentru 2023 au fost crescute ușor:

Sursă

 

Iată cum arată cifrele istorice:

Diferența între FCF/share și Dividends/share s-a mărit destul de mult de prin 2015-2016 încoace, dar nu mă aștept la creșteri spectaculoase de dividend în următorii 1-2 ani în contextul achiziției celor de la Swedish Match.

 

Graficul DYC arată în felul următor:

Strict conform acestui grafic, PM se află într-o zonă atractivă de preț.

 

Iată în cât timp mi-aș recupera banii din dividende:

Mi-aș recupera investiția undeva în anii 14-15, dacă dividendul este crescut cu doar 3%/an. Aș vrea să îi recuperez ceva mai repede, undeva în anul 10-11, dar nu văd PM să (mai) ajungă în zona aceea de preț prea curând.

 

 

Iată și confirmarea tuturor acestor tranzacții:

Am investit puțin peste 1.000$, iar toate aceste achiziții mi-au adus aproximativ 64$ la dividendele mele anuale, nete.

 

Cum vă spun mereu: habar nu am ce va urma.

Tot ce știu este că voi continua să investesc cu disciplină, constanță și răbdare.

 

Mă găsiți pe YOUTUBE și pe Discord

 

Notă: Nu sunt/pretind a fi planificator sau consultant financiar! Sunt banii dvs. și e treaba dvs. ce faceți cu ei și cum îi cheltuiți!